Оҫтабикәләр бенефисы. Бенефис мастериц

Йылдан артыҡ 3-сө китапханала тормошҡа ашырылып килгән  «Китапханала Башҡортостандың селтәр музейы» инновацион проект үҙ эшен дауам итә. 18 май ойоштырылған сара «Оҫтабикәләр бенефисы»  Әбсалямова Фәрзәнә Хөсәйен ҡыҙыңың селтәр шәлдәрен “Йәйғор” бейеү студияһы ҡыҙҙары сәхнәләштереүе менән асылды. Күҙ нурҙарын, йөрәк йылыһын йәлләмәй бәйләү традицияларын дауам итеүсе оҫталар йылдар буйы тылсымдарын серле ҡумтарарға йыйып барған.Саҡырылған бәйләм  оҫтабикәләре Сөләйманова З.В., Абсалямова Ф.Х., Аҡъюлова А.А., Климентьева А.Р., Морҙағолова М.Р.һәр береһе уҙ сере менән уртаҡлашты. Күргәҙмәләге  ҡул эштәре һәр береһе   үҙенсәлекле биҙәктәр булыуы менән айырылып торҙо. Шулай уҡ  йыл әйләнәһенә  «Кумертау биҙәктәре» исемле курста шөғөлләнеүсе ҡыҙҙар  үҙҙәренең бергәләп башҡарған эштәрен –   шаҡмаҡтан торған селтәр шәлде тәҡдим иттеләр. Артабан сертификаттар һәм рәхмәт хаттарын таптапшырыу өсөн һүҙ Күмертау ҡала округының Үҙәкләштерелгән китапханалар системаһы муниципаль бюджет учрежденияһы директоры Әлфиә Фәйзрахман ҡыҙы Шамигуловаға бирелде.

Вот уже более года в библиотеке-филиала №3 реализуется инновационный  проект « Мини-музей в библиотеке “Ажурная шаль Башкортостана». 18 мая   2016 года воспитанники  танцевальной студии «Радуга» открыли итоговое занятие «Бенефис мастериц» с демонстрации ажурных шалей, автором которых является Фарзана Хусаиновна Абсалямова. Каждая мастерица вяжет изделия,  вкладывая в них частичку своего тепла, своей души. Приглашенные рукодельницы Мурзагулова М.Р., КлиментьеваА.Р., Абсалямова Ф.Х.,Акьюлова А.А., Сулейманова З.В. бережно хранят секреты своего мастерства в волшебной шкатулке, которыми они постарались поделиться.  Участницы бесплатных курсов «Кумертауские узоры» продемонстрировали гостям   свою коллективную работу –ажурную  шаль из 36 отдельных частей по схеме  «бабушкин квадрат», созданную как итог окончания курсов.